Arborist ei ole lihtsalt oksalõikaja – ta on Sinu puude usaldusväärne hooldaja, kes aitab hoida haljastuse kauni, turvalise ja elujõulisena.
Meie koduaedade, tänavate ja parkide puud vajavad sama palju hoolt ja tähelepanu kui ülejäänud haljastus. Tihti märkame kuivanud oksi, kallutatud tüvesid või liialt tihedat võra alles siis, kui need juba ohtu kujutavad. Just siin tuleb appi arborist – spetsialist, kes teab täpselt, mida iga puu vajab. Olgu tegemist noore istiku kujundamise või vana puu turvalise eemaldamisega, arboristi töö on täpne, teadlik ja vastutustundlik. Käesolevas artiklis selgitame, mida arborist teeb, millal tema poole pöörduda ning miks on ta hindamatu abiline igas hoovis ja linnaruumis. Lisaks leiad lõpus vastused kümnele enim küsitud küsimusele arboristi teenuste kohta.
Sisukord
Arborist hoolitseb puude eest targalt ja turvaliselt
Arborist teab, millal ja kuidas tegutseda
Arborist aitab keerulistes olukordades
Arborist on usaldusväärne partner sinu haljastuses
Arborist hoolitseb puude eest targalt ja turvaliselt
Arboristi roll on paljudele esmapilgul ebaselge. Sageli seostatakse teda lihtsalt “puude lõikajaga”, kuid tegelikult on tema teadmised ja oskused palju laiahaardelisemad. Arborist on spetsialist, kes tegeleb üksikute puude tervise, kasvu ja ohutuse tagamisega, töötades eeskätt linnakeskkonnas, koduaedades ja parkides. Tema tööd reguleerivad nii praktilised vajadused kui ka looduskaitselised ja juriidilised aspektid.
Arboristi üheks põhiülesandeks on puude seisundi hindamine. Töö võib alata juba visuaalsest ülevaatusest, jätkuda haigustunnuste tuvastamise ja vajadusel spetsiaalsete mõõtmiste või proovide võtmisega. Kui puu on haige, nõrk või ebaõigesti kasvanud, soovitab arborist konkreetseid hooldustoiminguid: võra kujundamist, ohtlike okste eemaldamist, toestamist või halvemal juhul puu langetamist.
Erinevalt üldehitajatest või aiandustöölisest tunneb arborist puude füsioloogiat ja teab, kuidas nende struktuur mõjutab nende elujõulisust. Ta ei lõika lihtsalt “silma järgi”, vaid teeb kaalutletud otsuseid, mis lähtuvad puu vajadustest ja ümbritsevast keskkonnast. Ta arvestab ka sellega, et iga lõikus mõjub puule stressina – seega tuleb tegutseda täpselt ja säästvalt.

Arborist teab, millal ja kuidas tegutseda
Paljud inimesed küsivad, millal on õige aeg puud lõigata või hooldada. Arborist oskab vastata, et parim aeg sõltub puuliigist ja lõikuse eesmärgist. Üldiselt tehakse lõikusi varakevadel või sügisel, kui puu on kas uinunud või mitte veel aktiivselt kasvu alustanud. Siiski võib näiteks ohtlike okste eemaldamine olla vajalik ka suvel või talvel – ohutus on esmatähtis.
Arborist aitab planeerida võralõikusi nii, et puud ei muutuks tulevikus ohtlikuks. Näiteks eemaldatakse varakult ristuvad oksad, mis võivad hiljem murduda. Kujundatakse ka tasakaalustatud võrastruktuur, mis talub paremini tormi ja raskete lumeolude mõju.
Lisaks ajastusele on oluline ka tehnika. Arborist kasutab spetsiaalseid tööriistu, turvavarustust ja sageli ka ronimisvõtteid või tõstukit. See võimaldab tal pääseda isegi kõige raskemini ligipääsetavatesse kohtadesse ilma puud kahjustamata või ümbritsevat ala ohtu seadmata. Tööriistade õige valik tagab, et lõiked on puule võimalikult minimaalselt traumeerivad ja taastumine kiire.

Arborist aitab keerulistes olukordades
On olukordi, kus tavapärasest aiatööst ei piisa – näiteks siis, kui puu on murdunud, kaldus hoone poole või ohustab elektriliine. Siin tuleb mängu arboristi oskus hinnata riske ja tegutseda ohutult ka keerulistes tingimustes. Ohtlike puude eemaldamine on üks vastutusrikkamaid arboristitöid, sest see nõuab lisaks tehnikale ka suurt kogemust ja täpsust.
Arborist võib puu eemaldada osade kaupa ülalt alla, kasutades selleks ronimisvarustust ja plokisüsteeme, mis võimaldavad varje kontrollitult maha lasta. See on eriti oluline linnakeskkonnas, kus ümberkaudsed hooned, aiad või liiklus ei võimalda puu vabalt langemist.
Kui vaja, koostab arborist eksperthinnangu, mis on abiks ka kohaliku omavalitsuse loa taotlemisel. Mõnel juhul võib just arboristi hinnang olla aluseks, miks ohtliku puu raieluba antakse erandkorras ja kiirendatult.

Arborist on usaldusväärne partner haljastuses
Arboristi tööd ei pea tellima ainult siis, kui puu on juba probleemiks muutunud. Tegelikult on parim aeg arboristiga koostöö alustamiseks siis, kui haljastus on alles kujunemas. Ta oskab nõustada, milliseid puuliike valida, kuhu neid istutada ja kuidas tagada, et puud kasvavad tugevateks, turvalisteks ja silmailu pakkuvateks haljastuselementideks.
Koduaias võib arborist olla oluline abiline ka vanade puude väärtustamisel. Selle asemel, et vana puu lihtsalt maha saagida, võib arborist pakkuda lahendusi, kuidas seda toetada, lõigata või kujundada nii, et see oleks turvaline ja püsiks võimalikult kaua.
Pikaajaline koostöö arboristiga aitab luua harmoonilise ja mitmekesise haljastuse, mis ei ole ainult ilus vaadata, vaid ka ökoloogiliselt mitmekesine ja pikaealine. Lisaks on arboristil teadmised, kuidas puud mõjutavad ümbritsevat mikrokliimat – näiteks pakuvad nad suvel varju ja vähendavad müra või tolmu levikut linnakeskkonnas.

Arboristi teenuste KKK
Kuidas leida usaldusväärset arboristi?
Loomulikult internetist saad alustada. Aga vaata kindlasti teenusepakkuja kogemusi, klientide tagasisidet, küsi kutsetunnistuse kohta ning uuri, kas nad pakuvad oma teostuisele garantiid ja kindlat hinnastamist. Usaldusväärne arborist suhtleb avatult ja töötab alati läbipaistvate tingimuste alusel.
Kui palju maksab arboristi teenus?
Hind sõltub töö keerukusest ja asukohast. Lihtsamad lõikustööd algavad umbes 50 eurost, keerukamad tööd – näiteks suurte või ohtlike puude langetamine – võivad ulatuda mitmesaja euroni. Tavaliselt annab arborist hinnangu pärast objekti ülevaatust.
Kas ma tohin ise puu maha võtta?
Väiksemate puude puhul võib see olla võimalik, kuid suuremate, kõrgete või ohtlike puude puhul on soovitatav kasutada siiski arboristi teenust. Lisaks tuleb arvestada, et mõnes omavalitsuses on vajalik ka kooskõlastamine (raieluba).
Millal on parim aeg puid lõigata?
Kõige sobivam aeg on varakevadel või sügisel, kui puud ei ole aktiivses kasvufaasis. Mõningaid töid, näiteks ohtlike okste eemaldamist, tehakse ka muul ajal, kui olukord seda nõuab.
Kas arborist töötab ka talvel?
Jah, talv on sageli isegi soodne aeg lõikusteks, kuna puud on puhkeperioodil ja pinnas külmunud, mis lihtsustab tehnikaga ligipääsu.
Mida arborist täpsemalt teeb?
Arborist hindab puude seisundit, lõikab ja kujundab võrasid, eemaldab ohtlikke puid ning nõustab istutuse ja hoolduse küsimustes. Tema töö eesmärk on säilitada puude tervis ja ohutus.
Kas arborist aitab loa taotlemisel?
Jah, kui puu langetamiseks on vaja luba, võib arborist koostada eksperthinnangu ja aidata dokumentatsiooni vormistamisel.
Kas arborist kasutab tõstukit või ronib puu otsa?
See sõltub olukorrast. Kui tehnika pääseb ligi, kasutatakse tõstukit. Vastasel juhul ronib arborist puu otsa turvavarustusega.
Kas arboristi teenuseid saab tellida minu piirkonda?
Enamik arboriste töötab oma maakonnas, kuid paljud sõidavad ka kaugemale. Hea on otsida kohalikke tegijaid või küsida soovitusi kogukonnagrupis.
Mis vahe on arboristil ja metsamehel?
Arborist hoolitseb üksikute puude eest linnas ja haljasaladel, metsamees tegeleb metsa kui terviku majandamisega, keskendudes metsatöödele ja puidu tootmisele.
Allikas: Digituul via Buller Meedia Pilt: Pixabay